تقویم سال 1397

اطلاعات مهم

اطلاعات مهم را به صورت پرسش و پاسخ های زیر درآورده ایم

لطفاً روی پرسش ها کلیک کنید تا پاسخ خود را بخوانيد1- نحوه ارسال پول چگونه است و برای فرستادن پول به ایران چه باید کرد؟

الف- مراحل دریافت گذرنامه ارزی را با پر کردن "فرم اکسپرس تشکیل پرونده" و یا "فرم تشکیل پرونده ی معمولی" و پست مدارک مورد نیاز، طی کنید.

ب - از گیرنده پول در ایران، مشخصات بانکی اش را دریافت کنید. دقت فرمائید حساب باید 'ریالی' باشد. توصیه ما افتتاح حساب ریالی در یکی از بانکهای زیر است:

سامان، پارسیان، اقتصاد نوین، پاسارگارد، ملی، صادرات، تجارت، ملت و سپه.

پ - پس از دریافت گذرنامه ارزی و در دست داشتن مشخصات حساب شخص گیرنده، می توانید به دفتر صرافی پارسا تلفن کنید و به ایران پول بفرستید.

ت -نرخ روزانه ارز در سایت ما موجود است.

2- چند روز طول می کشد تا پول بدست گیرنده برسد؟

هنگامی که وجه دستور پرداخت مشتری بدست ما برسد، ما همانروز دستور پرداخت را به ایران می فرستیم و روز بعد، پول در حساب گیرنده در ایران واریز میشود. البته اگر در ایران، بانکها بعلت جمعه و تعطیلات دیگر بسته نباشند.

ما مشتریان را توسط ای میل و پیامک (اس.ام.اس)، در جریان تحولات حواله شان قرار خواهیم داد.

3- چگونه می توانم به رسید پولی که به ایران می فرستم، دسترسی داشته باشم؟

هر فرستنده حواله می تواند پس از فرستادن نخستین حواله اش به ایران، کد سرویس اینترنتی مربوط به خود را دریافت و با ورود به سرویس اینترنتی، رسید حواله اش را مشاهده و چاپ کند. متن رسید به انگلیسی است.

4- حساب عابر بانک چگونه حسابی است و با حسابهای پس انداز و جاری چه تفاوتی دارند؟

بانک های ایران با راه اندازی گونه ای از حسابهای بانکی، امکاناتی فراهم کرده اند که مشتریانشان در سراسر کشور بتوانند از پول خود استفاده کنند. تفاوت این حسابهای جدید با حسابهای سنتی( پس انداز و جاری) در این است که مشتری در سراسر کشور می تواند به نزدیکترین شعبه بانک مراجعه نموده و از حساب خود برداشت نماید ولی در حسابهای معمولی اگر حساب در مشهد باشد و شخص برای کاری به تهران آمده و نیاز به پول داشته باشد، باید برای برداشت از حسابش به مشهد بازگردد و به همان شعبه که در آن حساب دارد مراجعه نماید.

اضافه براین، پول به سرعت وارد حسابهای جدید می گردد.

بنا براین سرعت و سهولت برداشت دو ویژگی مهم اینگونه حسابها هستند. هر بانکی برای این نوع حسابها، نام مخصوصی برگزیده است ولی نام عمومی این نوع حساب ها 'عابر بانک' است.

5- برای که پول نفرستیم؟

سعی کنید که برای کسانی که مستقیم ذینفع نیستند پول نفرستید!

یعنی اینکه اگر می خواهید برای خانم 'ب' پول بفرستید ولی او حساب ندارد، به حساب شخص دیگری مثلاً آقای 'الف' پول نفرستید تا او بعداً پول را به خانم 'ب' تحویل دهد. خوب ببینیم در این حالت چه اشکالاتی می تواند پیش بیاید:

بیاد داشته باشید که مشکلات اقتصادی و معیشتی در ایران مناسبات انسانی را زیر تأثیر قرار داده و شخصیت عده ای را دگرگون کرده است. خیلی از ایرانیانی که سالها در خارج بوده اند به عمق این دگرگونی ها واقف نیستند و هنوز همان دیدی را که بیست، سی سال پیش از دوستان و آشنایان خود داشتند، حفظ کرده اند و از تحولات شخصیتی افراد غافل هستند و گمان می کنند که همه دوستان و آشنایانشان همانگونه که اینان برای آخرین بار دیده بودند، باقی مانده اند.

بر پایه همین دید غیر واقعی به کسانی که دیگر قابل اعتماد نیستند، اعتماد می کنند. به حسابشان پول می ریزند تا برایشان کاری انجام دهند. مثلاٌ به حساب آقای'الف' حواله ارسال می کنند تا به خانم 'ب' تحویل دهد. رفتار آقای 'الف' چنین است:

آقای 'الف' آدم درستی است ولی گرفتار کارهای خودش است و چون در این حواله ذینفع نیست به بانک مراجعه نمی کند و حسابش را کنترل نمی کند تا پول را گرفته و به خانم 'ب' تحویل دهد. فرستنده پس از چند روز به الف تلفن می کند که ببیند پول را دریافت کرده است یا نه؟ الف نمی گوید که گرفتار بوده و به بانک مراجعه نکرده است. راحت می گوید چنین پولی به حسابش واریز نشده است.

یا اینکه آقای الف مشکلات مالی دارد، پول را از بانک دریافت کرده و با آن مشکلاتش را بر طرف می کند و باز به فرستنده می گوید پولی نگرفته است.

در هر دو حالت بالا فرستنده ناراحت و گاه برافروخته با ما تماس می گیرد که چرا پول نرسیده است. در چنین حالتی، زحمتی بیهوده برای فرستنده و کاری اضافی برای ما ایجاد می شود. ناچار می شویم که با بانک الف صحبت کنیم و پی گیر حواله شویم و در نهایت درمی یابیم که پول در فلان تاریخ در حساب آقای الف بوده و او اصلاً به بانک مراجعه نکرده است و یا مراجعه کرده و پول را برداشت کرده و به مصرف رسانده است. متأسفانه اینگونه موارد کم نیستند.

در این میان وقت، پول و انرژی فرستنده حواله، ما و کارمندان بانکهای ایران تلف می شود و همه بازیچه فرد غیر مسئولی می شویم که راحت دروغ گفته است.

جهت پرهیز از دردسرهای احتمالی، پول را فقط به حساب افرادی واریز کنید که مستقیماً طرف حساب و ذینفع اند و اگر کسی را واسطه قرار می دهید، اول کاملاً مطمئن شوید که فرد مسئولی است و سپس حواله را ارسال فرمائید.

6- اگر پول دیرتر از موعد مقرر رسید، چه باید کرد؟

شما با یک بار پول فرستادن می توانید به سرویس اینترنتی صرافی پارسا وصل شوید و تمام مراحل انجام حواله را 'ان لاین' دنبال کنید و ببینید که چه وقت پول به حساب گیرنده واریز شده است. آنگاه اگر پس از زمان تعیین شده بدست گیرنده نرسید، یکی از اشکالات زیر پیش آمده است:

الف - گیرنده حواله به بانک خود مراجعه ننموده و حسابش را کنترل نکرده است. اگر گیرنده به بانک تلفن کند و از کارمندان شعبه تلفنی بخواهد موجودی بگیرد، پاسخ درستی نخواهد گرفت زیرا هر کسی می تواند به بانک تلفن کرده و خودش را به نامی معرفی کرده و جویای موجودی بانکی کس دیگری شود. طبیعتاً موجودی بانکی هر کس جنبه کاملاً شخصی داشته و بانک ها نمی توانند این اطلاعات را در اختیار هر کس که به آنها تلفن می نماید، قرار دهند.

ب - گیرنده به بانک مراجعه نموده و به تصور اینکه چون فرستنده در خارج زندگی می کند، حتماً پول از خارج حواله شده، به کارمندان بانک اعلام می کند که مثلاً برادرم از سوئد برایم پول فرستاده، طبیعتاً در چنین مواردی کارمندان بانک به حوالجات خارجی نگاه می کنند و بدرستی می گویند حواله ای به چنین اسمی نیامده است.

پول از داخل ایران، توسط بانکهای کشور و به صورت ریال به حساب گیرندگان واریز می شود.

ب - گیرنده در دو یا چند بانک حساب دارد و یا در یک بانک چند حساب دارد و فراموش کرده چه شماره حسابی را به فرستنده داده است. لطفا شما به عنوان فرستنده، برای گیرنده نام بانک و شماره حساب را تکرار کنید و بخواهید که همان شماره حساب را کنترل کند و نه شماره حساب دیگری را.

با توجه به پیشرفت تکنیک بانکداری الکترونیکی در ایران، تقریبا اشتباه در انجام حواله چیزی نزدیک به صفر است.

اگر گیرندگان حواله ها، موارد بالا را در نظر داشته باشند و کمی دقت بخرج دهند، حواله در زمان تعیین شده بدستشان خواهد رسید.

با تمام تفاصیل فوق اگر گیرنده حواله باز ادعا کند که وجه را نگرفته است، شما می توانید تقاضای 'پی گیری' کنید.

ولی قبل از هر چیز، در اولین گام از گیرنده حواله بخواهید به بانک خودش مراجعه کند و یک نسخه از صورت حساب بانکی اش را دریافت نموده و برای شما بفرستد.

پس از دریافت به اصطلاح رایج 'پرینت حساب'، در نام بانک و شماره حساب دقت کنید تا همانی باشد که شما به صرافی پارسا داده بودید. آنگاه مبلغ و تاریخ حواله را در صورتحساب کنترل کنید، چنانچه این کارها را انجام دادید و مبلغ در صورتحساب نبود، 'فرم درخواست پی گیری' را پر کرده و به همراه یک کپی از صورتحساب بانک گیرنده، به آدرس صرافی پارسا پست کنید.

'پی گیری' معمولاً چند هفته طول می کشد. اگر اشتباه از بانک باشد، فرستنده هزینه ای بابت پی گیری نخواهد پرداخت ولی اگر کوتاهی از گیرنده باشد، و یا فرستنده علیرغم این همه توضیحات داده شده ، بی حوصله گی نشان داده و بدون کنترل موارد یاد شده، درخواست پی گیری را پر کرده و پست کند، صرافی پارسا بابت پیگیری، معادل 300 کرون به عنوان هزینه از فرستنده دریافت خواهد کرد.

7- اگر پول کمتر از مبلغ مورد توافق به گیرنده داده شد، چه باید کرد؟

ما دقیقاً همان مبلغ مورد توافق را به حساب گیرنده واریز می کنیم و همه هزینه ها را جداگانه پرداخت می کنیم. هر حواله جمعاً توسط چهار نفر کنترل می شود. دو نفر در خارج و دو نفر در ایران. در کار صرافی عدد بسیار مهم است. یک صفر زیادی ده میلیون تومان را به صد میلیون تومان تبدیل می کند. از همین رو کنترل اعداد و ارقام برای ما بسیار حیاتی است.

با این حال توصیه ما به مشتریان این است که رقم حواله ها را تا می توانند، رند کنند تا موارد اختلاف میان فرستنده و گیرنده کمتر شود. گویی سهل انگاری در بیان اعداد و ارقام نیز از خصوصیات فرهنگی ما می باشد. اگر رقم حواله توسط فرستنده و گیرنده، دقیقآً کنترل شود، مورد اختلاف پیش نمی آید. گیرنده نیز هنگام دریافت پول از بانک باید دقت کند و اگر بانک مبلغ حواله را کمتر اعلام کرد، از کارمند شعبه درخواست کند که رسید حواله ارسالی را به او نشان دهند. بی شک مبلغ ذکر شده در سند بانکی همان مبلغ مورد توافق است.

8- چه انتظاراتی از ما، نباید داشت؟

همه کوشش ما در این جهت است که با ارائه سرویس بهتر و سریعتر، حواله مشتریان درست و به موقع انجام شود. تنها انتظار معقول و منطقی هم از یک مؤسسه مالی همین است که کار تخصصی اش را درست انجام دهد. هر توقعی خارج از آن، طبیعتاً نه معقول است و نه منطقی ! هنگامی که مشتریان با ما تماس می گیرند، هیچ توجیه منطقی ندارد که بدانیم چه نسبتی میان فرستنده و گیرنده موجود است. در یک جمله: 'به ما مربوط نیست که بدانیم رابطه ی مالی و تجاری میان آنها چگونه است.'

ولی برای برخی از مشتریان ما درک نکات گفته شده در بالا دشوار است. آنها توقعات غیر معقول و غیر منطقی از یک مؤسسه مالی دارند که با هیچ معیاری همخوانی ندارد. برخی توقع دارند که ما نقش منشی، حسابدار و حتی وکیل دعاوی آنها را ایفا کنیم.

مدتها برای فرد و یا افرادی پول می فرستند. پس از مدتها اختلاف پیدا می کنند. متأسفانه در موارد بسیاری، طرف حساب های ایران که بیشتر، افراد خانواده خودشان هستند، پول را بالا می کشند و کار فرستنده و گیرنده پول به دعوا کشیده می شود. فرستنده هم بی آنکه فکر کند که وقت ما ارزش دارد و باید صرف وظایف جاری مؤسسه گردد، شروع به طرح مشکلات خانوادگی خود می کند. آنها توقع دارند که ما به عنوان شاهد در دادگاه حاضر شده و به نفع آنها شهادت داده و از حقوقشان دفاع کنیم.

هر مشتری که توسط ما به ایران پول می فرستد می تواند با مراجعه به سرویس اینترنتی صرافی پارسا رسیدش را مشاهده و چاپ کند. رسید به زبان انگلیسی تنظیم شده است تا دست مشتریان برای استفاده از آن در سطح بین المللی باز باشد.

رساندن به موقع پول به گیرندگان در ایران و دادن رسید معتبر تنها توقع معقول و منطقی از یک موسسه مالی است.

درخواستهای دیگر خارج از حوزه وظایف ما و برآوردن آنها خارج از عهده ی ماست. بنا بر این از این عده خواهش می کنیم از طرح اختلافات مالی و مشکلات خانوادگی برای ما خود داری فرموده و اجازه دهند که ما به کار خودمان برسیم.

تنها می توانیم توصیه کنیم که در رابطه مالی با افراد، صرفاً به مناسبات خانوادگی بسنده نکنید، تعارف و رودربایستی را کنار بگذارید. رابطه خوتان را با گیرنده، ولو نزدیک ترین فرد فامیل خود، بر پایه حقوقی استوار سازید. هر وقت پولی برای کسی می فرستید از خود او رسیدی دریافت کنید که درآن گیرنده صراحتاً به دریافت پول و سبب آن اشاره نماید. همین رسیدها می تواند، هنگام بروز اختلاف به شما کمک کند.

9- مقیم ایران هستم، پولی در خارج دارم که می خواهم به ایران منتقل کنم، چه باید بکنم؟

گروهی از صرافی های رسمی درون ایران به عنوان نماینده صرافی پارسا شناخته میشوند. صادرکنندگان کالا و خدمات و نیز آن عده از هموطنان در داخل ایران که برای شرکت های خارجی کار می کنند، می توانند با مراجعه به نزدیکترین صراف رسمی درون ایران و طی مراحل عضویت به سرویس اینترنتی صرافی پارسا متصل شده و ارز خود را به ایران منتقل کنند.