اجباری بودن اعلام ارز همراه مسافر و فروش به نرخ دولتی


لطفا پیش از سفر به ایران و همراه بردن ارز، مطلب زیرا را بخوانید!
ما گمان می کردیم با سر و صدائی که پیرامون ممنوعیت خرید و فروش ارز بصورت اسکناس توسط صرافی های درون ایران و مبارزه نیروی انتظامی با دستفروشان و دلال های ارز صورت گرفته است، هم میهنان ما بقدر کافی در جریان رویدادها قرار دارند.
ولی با تماس رو به افزون گروهی از هم میهنان که با خودشان ارز را به صورت اسکناس به داخل ایران برده و برای تبدیل آن به ریال، در بازار بهم ریخته ارز درون ایران، با مشکل روبرو شده اند و برای دریافت کمک با تماس می گیرند، متوجه شدیم که هنوز تعداد زیادی با آنچه روی داده، آشنا نیستند.

لذا از همه ی کسانی که قصد سفر به ایران دارند و می خواهند با خودشان ارز ببرند به رئوس اتفاقاتی که در حوزه ارز روی داده است، جلب می کنیم. برای دریافت جزئیات بیشتر، لینک های لازم را نیز ذکر کرده ایم:

1. مسافرانی که بیش از ۱۰ هزار دلار آمریکا یا معادل آن همراه دارند، باید این موضوع را هنگام ورود به ماموران گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کنند. ورود مبلغ بیش از ۱۰ هزار دلار آمریکا به ایران مستلزم استعلام از مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی وزارت امور اقتصادی و دارایی است.

2. هیچ صرافی های در داخل کشور امکان خرید ارز به صورت اسکناس را ندارد. فعلا بانکها مسئول این کار هستند. اگر هم صرافی ها دوباره مجاز به خرید و فروش ارز شوند، باید زیر نظر بانکها اقدام به این کار کنند. اطلاعیه شماره 8 یکسان سازی نرخ ارز در این باره می گوید:
تمام صرافی­ها تا اطلاع ثانوی مجاز به خرید و فروش اسکناس به صورت فیزیکی نبوده و این امر از طریق بانکها انجام خواهد شد.

برای خواندن متن اطلاعیه بانک مرکزی اینجا را کلیک کنید!

3. نرخ خرید فروش ارز چه توسط بانکها و چه در آینده توسط صرافی ها "تک نرخی" یا همان نرخی است که مردم آنرا " نرخ رسمی و یا دولتی" می خوانند. این نرخ را بانک مرکزی روزانه تعیین می کند.

برای دیدن نرخ امروز بانک مرکزی اینجا را کلیک کنید!

4. وقتی شما با خودتان ارز به ایران می برید، باید خیلی خوش شانس باشید که بتوانید حتی به نرخ دولتی ارز خود را بفروشید. ظاهرا بانکها می بایست با طی کردن مراحل کاغذ بازی برای مبارزه با پولشوئی، ارز شما را بخرند، ولی در عمل چنین نیست. برای نمونه به مطلب زیر که بر گرفته از سایت بانک سامان است، توجه فرمائید: فروش ارز به بانک سامان برای فروش ارز، به‌همراه کارت ملی خود به یکی از شعبه‌های بانک سامان بیایید. اگر یک حساب قابل واریز و برداشت ریالی در بانک سامان داشته باشید، معادل ریالی ارز شما به این حساب واریز می‌‌‌‌‌‌‌شود؛ درغیر این صورت، مبلغ به‌‌‌‌‌‌‌ صورت نقدی ‌‌‌‌‌‌‌به شما پرداخت می‌‌‌‌‌‌‌شود. اگر ارز مورد‌ نظر برای فروش، تا 10هزار یورو یا معادل آن به ارزهای دیگر باشد، بانک با رعایت مقررات پیشگیری از پولشویی، ارز شما را خریداری می‌‌‌‌‌‌‌کند.

برای خواندن متن شرایط خدمات خرید و فروش ارز در بانک سامان اینجا را کلیک کنید!

نکته جالب این است که علیرغم ادعای بانک سامان برای خرید ارز، این بانک و بانکهای دیگر حتی با انجام مراحل کاغذ بازی هم حاضر نیستند، ارز از مسافران بخرند. خبرنگار تلویزیون دولتی ایران با دوربین مخفی سرگردانی مشتری ارز را به تصویر کشیده است. صرافی ها خرید و فروش ارز انجام نمی دهند و مشتریان را بطرف بانکها می فرستند و بانکها هم می گویند خرید و فروش ارز ندارند و به متقاضیان توصیه می کنند که بروند سراغ صرافی ها.


اینجا را کلیک کنید تا سرگردانی مشتری را مشاهده کنید!

5. فعلا در ایران خرید و فروش اسکناس ارزهای خارجی، بیرون از کانالهای تعیین شده توسط دولت جمهوری اسلامی، قاچاق محسوب شده، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد. طبیعتا هر چه تبدیل به قاچاق شود، از روی زمین، به زیر زمین های منتقل میشود و شفافیت خود را از دست داده و بجای آن محل بروز شایعه ها می گردد. نرخ ارز بازار آزاد که توسط رسانه های فارسی بیرون از ایران به اطلاع شما می رسد، نرخی است که فقط مبنای خبری دارد. سایت هائی که چنین نرخ های عجیب و غریبی را اعلام می کنند؛ هیچ مسئولیتی در قبال خبری که می دهند؛ ندارند. این سایت ها و رادیوها نه به قیمتی که اعلام می کنند از شما ارز می خرند و نه به شما ارز می فروشند. برخی از مسافران عازم ایران، یا از آنچه در رابطه با خرید و فروش ارز در درون ایران در جریان است خبر ندارند، و یا بر پایه شنیدهای خود و شایعات، می پندارند می توانند ارز خود را به قیمت های نجومی سایت های خبری بفروشند. اینان وقتی به ایران سفر می کنند و واقعیت بازار ارز را می بینند و از دونده گی میان صرافی ها و بانکها خسته می شوند؛ یا باید ارز خود را به دلال های خیابانی بفروشند که بیم آن هست که هر آن با یوروش پلیس و نیروهای امنیتی، روبرو شوند (مانند لینک زیر):

حمله غافلگیرانه پلیس به دلال های ارز!

و یا، از داخل ایران با ما تماس بگیرند و درخواست کمک کنند تا ما راهی پیش پایشان بگذاریم. متاسفانه از ما کاری در آنجا ساخته نیست. بسیاری از این دوستان عزیز، خسته از دوندگی های بی حاصل، سرانجام مجبورند از دوستان و بستگان خود در ایران ریال قرض نموده و خرج کنند. آنگاه موقع برگشتن از ایران، ارز همراه خود را دوباره به خارج برگردانند و این بار توسط ما به ایران حواله کنند تا بدهی های ریالی شان را به دوستان و بستگان، بپردازند.

تنها توصیه ی ما این است:
لطفا پیش از سفر به ایران و همراه بردن ارز به ایران، با ما تماس بگیرید. به آن گروه از کسانی که هنوز مشتری ما نشده اند، و قادر به تماس با ما نیستند، مژده می دهیم که مراحل عضویت و دریافت گذرنامه ارزی را سریعتر و آسانتر از پیش کرده ایم.


لطفا برای استفاده از "فرم اکسپرس تشکیل پرونده " اینجا را کلیک کنید